Šidélko páskované (Coenagrion puella) | Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM + Canon 1.4x II Extender, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 10.0, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0,Blesk: Canon MT24EX Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 17. května 2009 14:11:57, Podhrádí (Česká Republika)
Fotografování vážek, šidélek, motýlic a dalších patří k mým nejoblíbenějším činnostem, pokud se zrovna věnuji makrofotografii, pak po většinu času právě vážkám. Něco jiného je samozřejmě fotografování vážek například v Africe, kde se k vážce dostanete většinou až na dotek, a něco jiného je fotografování vážek u nás v České Republice, o tom ale někdy později a v jiném článku. S vážkami jsem začal někdy v loňském roce, kdy mi můj kamarád Jaromír Dvořák ukázal velmi blízkou lokalitu u mého domova. Lokalita je velmi malá s velmi pestrým druhovým zastoupení vážek a šidélek, a tak není problém se fotograficky od května do srpna pořádně vyřádit. Po čase jsem začal většinu druhů velmi dobře rozeznávat, a pomalu se seznamovat s jejich životem, což mi velmi pomohlo k jejich úspěšnému fotografování. Nejvíce mi ale pomohl kamarád Míra, který se jejich úspěšným fotografování a studiem zabývá přeci jen o něco déle a tak není nouze o velkou spoustu informací a rad.
Vážky z Botswany | Dragonfly of Botswana, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: 0,Blesk: Canon MT24EX Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 180mm, Vytvořeno: 12. února 2009 13:48:23, Delta Okawango (Botswana)
Vážky z Botswany | Dragonfly of Botswana, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 10.0, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 320, Kompenzace expozice: 0,Blesk: Canon MT24EX Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 180mm, Vytvořeno: 13. února 2009 12:51:14, Delta Okawango (Botswana) Vážky z Botswany | Dragonfly of Botswana, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: 0,Blesk: Canon MT24EX Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 180mm, Vytvořeno: 13. února 2009 13:32:50, Delta Okawango (Botswana)
Vážky a jejich způsob života
Vážky jsou u nás velmi rozšířené a není problém na ně narazit na každé menší i větší vodní ploše, rybnících, mokřinách a různých vlhkých loukách. Vážky jako takové patří mezi hmyzí dravce, většina z nich loví především jiný hmyz, např. mouchy, komáry, drobní motýli a jiný létající hmyz, proto disponují mohutným kousacím ústrojím a mají dokonale vyvinuté velké oči. Převážná část z většiny druhů velmi dobře létá, na krátké vzdálenosti dokážou vyvinout velmi vysokou rychlost, někde jsem se dočetl i kolem 60km/hod. Šidélka naproti tomu čekají na vhodnou kořist někde na vegetaci, vážky a šídla se zdržují a loví především ve vzduchu. Kořist loví především za letu, při lovu se orientují dobře vyvinutým zrakem. Některé druhy vážek, převážně pocházejících z tropů, jsou velmi aktivní za šera a některé dokonce i v noci. Vážky především vyhledávají slunná prostranství, jsou velmi aktivní i za poledního žáru a v chladném a deštivém období vyhledávají různé úkryty mezi vegetací a různými dřevinami. Pokud se budete vážkami zabývat více do hloubky, doporučuji některou odbornou literaturu, anebo spousty užitečných informací naleznete na internetu.
Šidélko brvonohé (Platycnemis pennipes) | Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM + Canon 1.4x II Extender, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 10.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0,Blesk: Canon MT24EX Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 20. května 2009 10:02:51, Podhrádí (Česká Republika) Šidélko ruměnné (Pyrrhosoma nymphula) | Large Red Damselfly, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM + Canon 1.4x II Extender, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0,Blesk: Canon MT24EX Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 17. května 2009 14:53:51, Podhrádí (Česká Republika)
Míra při jeho oblíbené činosti, lovící vážky pomocí několik fotoaparátů současně.
Způsob fotografování
Vážky svoji kořist většinou požírají na nějakém vyvýšeném stanovišti, kam se také rády vracejí a vyhlížejí svou případnou další kořist, a kde je možné je velmi snadno fotografovat. Vážky jsou velmi teritoriální, a mnohdy stačí pro jejich úspěšné fotografování sledovat, kam přesně sedají a kde se nacházejí jejich oblíbená místa. Vážky je vhodné hledat na lokalitách, kde je vodní plocha velmi časně z jara už prohřátá, na místech klidnějších s nízkou koncentrací rušivých elementů. Fotografováním šidélek začíná většina fotografů, šidélka jsou všeobecně proti vážkám pomalejší, nejsou tak ostražitá a dá se k nim velmi snadno přiblížit. Na naši lokalitu vyrážíme brzy ráno, kdy je aktivita šidélek nejmenší a mnohdy stačí pouze šidélko nalézt, někde na pěkném oroseném stéble, připravit stavit a pozorovat jak ho první ranní paprsky olizují. Zajímavé je pozorovat celý proces ranního sušení křídel, kdy se dají pořídit atraktivní fotografie. Pokud se Vám podaří objevit např. šidélko, která zrovna ulovilo nějaký hmyz, máte situaci velmi usnadněnou, šidélko se většinou prakticky nezabývá Vámi, ale svojí čerstvě ulovenou kořistí, a Vy máte velkou možnost pořídit netradiční a velmi atraktivní fotografie. Mnozí makrofotografové však neradi vstávají brzy ráno, a mnohdy stačí šidélko, vážku anebo jakýkoliv hmyz pomocí entomologické síťky přemístit do stínu, jakkoliv podchladit, připravit pozadí a můžete vesele fotografovat. Možností, jak dokonale fotografovaný objekt znehybnit, je opravdu hodně, raději je však nebudu ani všechny zmiňovat, protože ne všechny jsou v souladu s přirozeným během v přírodě, a nechci se zbytečně dostat do rozporu s některým z Vás. Určité metody používá velká většina zkušených makrofotografů a jistě sami nejlépe vědí, jak šetrně s fotografovaným hmyzem zacházet, tak aby nedošlo ke zbytečnému problému během fotografování, proto dále už tohle téma raději vypustím. Samozřejmostí je využití některého makroobjektivu, který umožňuje poměr zobrazení 1:1, v případě větších vážek a jiných fotografovaných objektů, možnost využití nějakého rychlého teleobjektivu s ohniskovou vzdáleností od 100-300mm. Vážky většinou fotografuji od clony 5.0 až do clony 16.0, tedy v rozpětí velkého rozsahu, záleží samozřejmě však, jak a kde má být objekt dokonale ostrý, a kdy by již příliš vysoká clona vadila pozadí, přeci jen mám rád hodně rozmazané pozadí, které dokonale fotografovaný objekt vypíchne. Pokud však nemáte možnost využít jakýkoliv makroobjektiv, mnohdy postačí i mezikroužky, který zkrátí minimální zaostřovací vzdálenost a je tak mnohem snazší fotografovat velmi malý objekt.
Šídlatka páskovaná (Lestes sponsa) | Emerald Damselfly, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM + Canon 1.4x II Extender, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 13.0, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0,Blesk: Canon MT24EX Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 10. června 2008 7:19:05, Podhrádí (Česká Republika) Šidélko páskované (Coenagrion puella) | Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM + Canon 1.4x II Extender, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 16.0, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0,Blesk: Canon MT24EX Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 20. května 2009 10:34:07, Podhrádí (Česká Republika)
Šidélko rudoočko (Erythromma najas) | Red-eyed Damselfly, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 10.0, Doba expozice: 1/30 s, ISO: 250, Kompenzace expozice: 0,Blesk: Canon MT24EX Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 180mm, Vytvořeno: 14. června 2008 8:09:22, Podhrádí (Česká Republika)
Přirozené světlo anebo blesk?
Věčný boj a neustále rozpory panují snad na každém srazu makrofotografů, při každé prezentaci fotografie z oboru makro, anebo jen při přátelském posezení u makrofotografií. Někteří fotografové s oblibou využívají blesk, jiní s oblibou využívají pouze přirozené světlo, podle mne, je ideální kombinace obou možností. Já osobně využívám obě možnosti a rád se podělím o zkušenosti s ostatními makrofotografi. Svého času jsem byl tvrdým zastáncem blesku, tedy myšleno speciálního makroblesku, dokud mi můj kamarád Pavel Krásenský neukázal, že to jde i jinak, a ve výsledku o mnoho lépe. Samozřejmě záleží kde, a za jakých podmínek je fotografie pořizována, jsou určitě situace, kdy nelze využít přirozeného světla, a naopak. Pokud se chystáte do terénu a nemáte možnost se vybavit velkým množstvím entomologických pomůcek, pak většinou využijete pomoc speciálního makroblesku, anebo normálního blesku s nějakým „bouncerem" (změkčovačem světla). Zkušený makrofotograf si ale velmi rychle všimne, že blesk je bohužel mnohdy dosti výrazně na výsledném snímku vidět, i přesto, že použije speciální makroblesk doplněný o nějaký změkčovač či rozptylku. Dokonce některé druhy z hmyzího světa je naprosto vyloučené fotografovat za použití blesku, buď světlo dokonale pohlcují, anebo ho naopak dokonale odrážejí. Po jednodenním kurzu s Pavlem, jsem se dozvěděl spousty informací, jak nejlépe využít přirozené světlo pomocí různých odrazných desek, difúzních kotoučů a jiných vynikajících „udělátek". Většina fotografů, kteří se zabývají světem makra, je budou velmi dobře znát, ale pro ostatní bude určitě velmi užitečné si možnosti jejich použití trochu přiblížit. Základní pomůckou, je použití jakéhokoliv odrazného materiálu, který dokáže velmi intenzivně odrážet a lámat světlo. Mě se osvědčil jako nejlepší materiál obyčejná aluminiová fólie (alobal), který lze velmi dobře tvarovat a využívat ho na jakoukoliv plochu, např. malou dřevěnou anebo papírovou desku, kterou můžete velmi snadno a efektivně přenášet. Potom již jen stačí na fotografovaný objekt desku s pomocí slunce nasměrovat a ejhle, dokonalé nasvícení místa, které je bleskem velmi obtížně dosažitelné. Nejlepší je samozřejmě ještě využití odrazné desky, např. od společnosti FOMEI a využívat i difuzní desku od stejné společnosti, potom ale vyžaduje samotné fotografování další osobu, a to samozřejmě není vždy možné. Vím, že ne vždy se dá tento systém efektivně využít, pokud ho však přeci jen vyzkoušíte, myslím, že budete velmi překvapeni, jaké výsledky se dostaví.
Šidélko větší (Ischnura elegans) | Blue-tailed Damselfly, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 5D Mark II, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM + Canon 1.4x II Extender, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0,Blesk: Canon MT24EX Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 20. května 2009 10:15:42, Podhrádí (Česká Republika) Vážky z Botswany | Dragonfly of Botswana, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: 0,Blesk: Canon MT24EX Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 180mm, Vytvořeno: 12. února 2009 13:43:01, Delta Okawango (Botswana)
Šidélko ruměnné (Pyrrhosoma nymphula) | Large Red Damselfly, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/125 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0,Blesk: Canon MT24EX Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 7. června 2008 16:09:50, Krušné hory (Česká Republika)
Sezóna teprve začíná
Fotografování vážek, šidélek, motýlic, šídel a šídlat se budu velmi intenzivně věnovat celé léto, zejména pak v měsících červenec a srpen, kdy bude aktivita a výskyt nejvyšší. Pokusím se v některém dalším článku podrobněji věnovat tématu vážek a přiblížit Vám jejich fascinující svět co možná nejvíce, přeci jen ta pravá sezóna teprve začíná.
Motýlice lesklá (Calopteryx splendens) | Banded Demoiselle, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 9.0, Doba expozice: 1/60 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0,Blesk: Canon MT24EX Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 180mm, Vytvořeno: 24. května 2008 6:52:27, Polanecké rybníky (Česká Republika)
Motýlice lesklá (Calopteryx splendens) | Banded Demoiselle, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0,Blesk: Canon MT24EX Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 180mm, Vytvořeno: 24. května 2008 7:03:48, Polanecké rybníky (Česká Republika)
Vážka ploská (Libellula depressa) | Broad-Bodied Chaser, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS 1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180 mm f / 3.5 L Macro USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 10.0, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 200, Kompenzace expozice: 0,Blesk: Canon MT24EX Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 252mm, Vytvořeno: 19. června 2008 19:28:36, Debř (Česká Republika)
Užitečné odkazy:
http://www.photonature.cz/projekty/fotograficke-kurzy/33-workshop-macro-2009.html - odkaz na náš společný MAKRO WORKSHOP ROSNIČKA 2009 ( stále ještě 3 volná místa)
Michal Jirouš | PhotoNature.cz 21.5.2009