Makro sebou, nebo nechat doma
Dlouhá cesta přede mnou, vše pečlivě a do puntíku naplánováno, skoro už také zabaleno a ejhle, zase stojím před tou samou volbou jako vždy: vzít makro objektiv, nebo ne? Tohle se mi stalo v poslední době už mnohokráte, cestuji daleko a snažím se ušetřit nějaké to kilo v batohu, takže co přijde na řadu dnes, širokáč, nebo makro. Naposledy se mi to stalo v tropickém Pantanalu, bylo toho tam k fotografování až příliš mnoho, že jsem se k fotografování makra prakticky nedostal, i když jsem sebou táhnul kompletní výbavu. Nakonec jsem toho velmi litoval, proto se další cestu soustředím více na makro, ale o tom až se vrátím. Druhý případ byla Florida, táhnul jsem sebou celý makro arzenál, těžký objektiv a velký makro blesk. Musím se přiznat, že v zápalu boje a těžké snaze zachytit lovící volavku, jsem makro nikdy ani nevytáhnul. Jednou vlastně ano, na ostrově Sanibel létaly krásně velké zelené vážky, kamarád Zdeněk mi půjčil objektiv a já fotil, jenže jsem nakonec svojí vlastní vinou a hloupostí o fotky stejně přišel, takže jsem nakonec nepřivezl ani jednu jedinou fotku z oblasti makro fotografie.
Neurčený druh | Unknown species , Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180mm f/3.5 L USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Canon MT24EX Twin Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 180mm, Vytvořeno: 12. února 2009 12:23:27, Delta řeky Okawango (Botswana) Neurčený druh | Unknown species , Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180mm f/3.5 L USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Canon MT24EX Twin Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 180mm, Vytvořeno: 12. února 2009 12:41:21, Delta řeky Okawango (Botswana)
Makro do Afriky, nutná povinnost
Při třídění fotografií z krásné cesty do delty řeky Okawango jsem narazil na jeden adresář plný fotografií, kde jsme se pokoušeli s kamarádem Alešem fotografovat makro. Jako vždy jsem na to úplně zapomněl. Přitom fotografování miniaturního světa hmyzu v Africe je až překvapivě snadné. Člověk v záplavě slonů, ptáků a divokých koček zapomíná na nejbohatší skupinu tvorů na naší planetě. Není se čemu divit, člověk zaplatí nemalé peníze za vysněnou cestu do Afriky a v první řadě touží spatřit slona, žirafu a lva. V Africe jsem trávil několik dlouhých týdnů minulý rok a stále mě nepřestane udivovat svět velké africké pětky. Nakonec jsem se při své poslední návštěvě Afriky, nezapomněl věnovat alespoň krátký čas makrofotografii.
Neurčený druh | Unknown species , Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180mm f/3.5 L USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Canon MT24EX Twin Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 180mm, Vytvořeno: 12. února 2009 12:06:11, Delta řeky Okawango (Botswana)
Afrika, ráj entomologů a fotografů hmyzu
Největší výhodou fotografování hmyzu v Africe není jen jeho velká rozmanitost, na nějakého toho hmyzáka narazíte prakticky na každém kroku, ale především velmi snadná možnost pohodlně hmyz fotografovat. Příšerné polední vedro svádí prakticky každý den k nucenému odpočinku v pohodlí luxusního ubytování, přesto neváhám a vyrážím na lov hmyzu. Režim v Africe je celkem drsný a neúprosný, každý kdo si myslí, že si v Africe při fotografování odpočine, ten se sakra mýlí. Ráno se vstává velmi brzy, prakticky ve 4.30 musím ven z pohodlného pelechu, nalít do sebe horký čaj a hurá vstříc do africké tmy. Čekání na východ slunce je chvílemi nekonečně dlouhé. Věčný boj proti krvelačným komárům, kteří jsou opravdovou hrozbou pro moji citlivou pokožku, snad nikdy nekončí, teprve až první paprsky slunce dokážou spolehlivě zahnat mračna komárů. Nedovedu si představit, ani v těch nejdivočejších snech, že bych musel někde v deltě řeky Okawango přespat v noci venku, to bych asi nepřežil. Dopolední fotografování končí právě včas, slunce už začíná pomalu pálit a světlo je už příliš ostré na to, aby člověk pořídil nějakou tu kloudnou fotografii. Vracíme se do našeho kempu, bohatě posnídáme a pomalu se odebíráme k zaslouženému spánku, protože odpolední a večerní fotografický kolotoč se rychle blíží. V Africe se fotografuje až do tmy, ještě poslední krásné večerní červené světlo, potom rychle zpátky do kempu, nacpat do sebe mohutnou večeři a hurá do postele, kde člověk alespoň na pár krátkých hodin ulehne k tvrdému spánku. Ještě ani nepočítám čas třídění fotografií, takže nakonec se spánku věnuji pouhopouhých několik málo hodin denně. Jediná možnost jak se vyspat, je právě v poledne, kdy teploty dosahují téměř 40°C ve stínu a fotografovat se prakticky nedá. No jo, to by člověk nesměl být blázen a mít v batohu nějaký ten makro objektiv, že?
Neurčený druh | Unknown species , Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180mm f/3.5 L USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Canon MT24EX Twin Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 180mm, Vytvořeno: 12. února 2009 12:26:31, Delta řeky Okawango (Botswana) Neurčený druh | Unknown species , Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180mm f/3.5 L USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 6.3, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Canon MT24EX Twin Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 180mm, Vytvořeno: 12. února 2009 12:12:41, Delta řeky Okawango (Botswana)
Jak na hmyzáky v Africe, nakonec celkem jednoduchá věc
Poledne se blíží a já místo toho abych spal, tak se vydávám poněkud odlehčen do blízkého rákosí. V ruce mám fotografickou techniku a v hlavě šílený nápad: budu fotografovat makro v pravé africké poledne. Nakonec se to ukázalo jako vynikající nápad, i když se to zpočátku zdálo hodně šílené. Hmyz se v Africe dá fotografovat velmi snadno, jen musíte vědět kdy, kde a jak. Už při našich společných návratech terénním automobilem zpátky do kempu, jsem si všiml jedné podstatné věci, vážky a šidélka se bez jediného pohybu držela na vysokých stéblech trávy a nevadilo jim ani kolem projíždějící auto. V tom mi blesknul hlavou šílený nápad, co takhle si vyzkoušet fotit vážky v pravé poledne, kdy je udolá, stejně tak jako nás, palčivé africké slunce. U nás doma by to byla téměř nesmyslná věc, vážky a šidélka jsou nejaktivnější právě během poledních hodin, proto je skoro nemožné je efektivně fotografovat. Měl jsem velké štěstí, že jsem měl hned vedle ubytování malou louži plnou bahna, vody a rákosí. Ideální místo na fotografování vážek a drobného afrického hmyzu. Vyrážím s myšlenkou na krásnou červenou vážku, kterou jsem viděl poletovat všude kolem. Bořím se bosou nohou do studené vody a bahna, což je právem považováno, v pravé africké poledne, doslova za balzám na duši a spálené tělo. Možná také pěkná pitomost zároveň, ale to bych nebyl já, abych to nezkusil. Pomalu se blížím k velkým stéblům zeleného rákosí, kde sedí několik vážek a šidélek. Vážky se chovají úplně stejně, jako u nás doma v mojí oblíbené lokalitě, kam chodím s kamarádem Mírou fotografovat. Stačí se pohodlně posadit do studené vody a čekat, vážka se většinou vrací na stále stejné místo. Naštěstí je velmi snadné předvídat chování vážky, je to přeci jen pořád hmyzí predátor a dravec, který si tvrdě hájí svoje teritorium, proto je velmi snadné odhadnout, kam se asi příště posadí. Rychle si utírám pot, který mi přes klobouk teče po celém obličeji, protože jsem se rozhodl fotografovat vážky v pravé poledne a pomalu se přibližuji k velkému stéblu trávy. Stejnou taktiku používám i v suché části rákosu, pohodlně si kecnu na zadek a čekám, nakonec mi vážky přiletí skoro až pod nos a to bez velké námahy.
Neurčený druh | Unknown species , Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180mm f/3.5 L USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/320 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Canon MT24EX Twin Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 180mm, Vytvořeno: 12. února 2009 13:01:17, Delta řeky Okawango (Botswana)
Neurčený druh | Unknown species , Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180mm f/3.5 L USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Canon MT24EX Twin Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 180mm, Vytvořeno: 12. února 2009 12:30:10, Delta řeky Okawango (Botswana)
Po hodině mám skoro plnou kartu a jsem velmi spokojený, ani jsem nečekal, že může být fotografování hmyzu v Africe tak výživné a dokonce i velmi snadné. Poučení na závěr: pokud máte jen trochu místa v batohu, nezapomínejte si přibalit nějaký ten makro objektiv sebou, určitě se to v každé exotické destinaci vyplatí.
Na závěr bych rád touto cestou poprosil všechny odborníky, zda mi pomohou určit jednotlivé druhy vážek a šidélek, které jsem v Africe pořídil. Přeci jen nejsem žádný odborník a s přesným určením mám velké problémy.
Neurčený druh | Unknown species , Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180mm f/3.5 L USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/200 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Canon MT24EX Twin Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 180mm, Vytvořeno: 12. února 2009 12:39:27, Delta řeky Okawango (Botswana) Neurčený druh | Unknown species , Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-1Ds Mark III, Objektiv: Canon EF 180mm f/3.5 L USM, Stativ: Fotografováno z ruky, Clona: 7.1, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 400, Kompenzace expozice: +1/3, Blesk: Canon MT24EX Twin Macro, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 180mm, Vytvořeno: 12. února 2009 12:13:10, Delta řeky Okawango (Botswana)
Související články:
Michal Jirouš | PhotoNature.cz 17.03.2010
Klíčová slova: makro makrofotografie vážky šidélka okawango pantanal afrika objektiv