Sýkora koňadra (Parus major) | Great Tit, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: EF300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 400, Blesk: NE, Kompenzace expozice: +1/3, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 300mm, Vytvořeno: 21. listopadu 2009 11:24:36, Mladá Boleslav (Česká Republika) Sojka obecná (Garrulus glandarius) | Jay, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: EF300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 400, Blesk: NE, Kompenzace expozice: +1/3, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 300mm, Vytvořeno: 21. listopadu 2009 10:55:02, Mladá Boleslav (Česká Republika)
Když se podaří, co se dařit má
Minulý víkend nám počasí vůbec nepřálo, zataženo s deštěm a přesně takové počasí nepřeje ani trochu veverkám a už vůbec ne fotografům. Byl jsem velmi zklamán, protože jsem si nemohl užít fotografování veverek spolu s přáteli minulý víkend, proto jsem se rozhodl vyrazit ještě jednou. Dlouho jsem čekal na ideální počasí, a to se bez váhání dostavilo v sobotu ráno. K fotografování veverek v parku Štěpánka je zapotřebí několika málo okolností, aby celé fotografování stálo rozhodně za to. Počasí je nejdůležitější faktor, musí být přes noc velká zima, nejlepší je suchý mráz, nesmí sněžit, protože čerstvý sníh by zakryl nádherně zbarvené podzimní uschlé listí. V ideálním případě musí být alespoň na malou chvíli sluníčko, které dokáže v zimních měsících malovat na suchém listí doslova božské světlo.
Veverka obecná (Sciurus vulgaris) | Red squirrel, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: EF300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 400, Blesk: NE, Kompenzace expozice: +1/3, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 300mm, Vytvořeno: 21. listopadu 2009 11:48:34, Mladá Boleslav (Česká Republika)
Sojka obecná (Garrulus glandarius) | Jay, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: EF300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/60 s, ISO: 400, Blesk: NE, Kompenzace expozice: +1/3, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 300mm, Vytvořeno: 21. listopadu 2009 11:36:28, Mladá Boleslav (Česká Republika)
Vhodný výběr místa při čekání na světlo
Ideální podmínky pro fotografování veverek prozatím ještě nenastaly, muselo by ještě trochu více mrznout, ale velké hromady krásně zbarveného listí se válejí všude kolem, proto neváhám, a po příchodu na své oblíbené místo ulehám rychle na zem. Sebou jsem tentokráte vzal sušená jablka a houby, velké lískové a vlašské oříšky a snažil se tak vyhnout lákat veverky na burské oříšky, které přeci jen vypadají na výsledné fotografii hodně nepřirozeně. Bohužel množství volně poházených burských oříšků od ostatních návštěvníků parku je přímo obrovské, určitě se Vám tedy stane, že na některé fotografii bude veverka, která hoduje na „burákách“. Po příchodu na lokalitu si vybírám místo s velkým množstvím spadaného listí. Vím, že někomu se fotografie potápějící se veverky ve spadaném listí nelíbí, já je ale doslova miluji, proto jsem místo s hromadou listí vybral záměrně. Krásně zbarvené listí totiž tvoří přirozené světlo, které tolik nekontrastuje s barvou veverek, vyjma černě zbarvené veverky, a pomáhá k barevnému vyvážení celého snímku s důrazem na podzimní náladu. Barevné listí, v tomhle případě spíše světle hnědé, Vám také velmi pomůže k získání dalšího zdroje přirozeného světla, v už tak tmavém a šedivém prostředí podzimním parku. Není tedy nutné používat blesk, hravě si vystačíte s přirozeným světlem a můžete si naplno vychutnat podzimní náladu.
Veverka obecná (Sciurus vulgaris) | Red squirrel, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: EF300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/250 s, ISO: 800, Blesk: NE, Kompenzace expozice: +1/3, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 300mm, Vytvořeno: 21. listopadu 2009 11:29:16, Mladá Boleslav (Česká Republika) Veverka obecná (Sciurus vulgaris) | Red squirrel, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: EF300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 4.0, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 500, Blesk: NE, Kompenzace expozice: +1/3, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 300mm, Vytvořeno: 21. listopadu 2009 11:24:04, Mladá Boleslav (Česká Republika) Veverka obecná (Sciurus vulgaris) | Red squirrel, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: EF300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 5.6, Doba expozice: 1/160 s, ISO: 200, Blesk: NE, Kompenzace expozice: +1/3, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 300mm, Vytvořeno: 21. listopadu 2009 11:49:15, Mladá Boleslav (Česká Republika)
Boží oko nad námi, aneb hrátky se světlem
Každý podzim čekám na ten jedinečný okamžik, kdy nastanou naprosto ideální podmínky pro fotografování veverek, zejména pak na úkaz zvaný „boží oko“. Představte si hromadu spadaného, podzimně zbarveného listí, rezavou veverku, a kolem ní se rozprostírá kruh krásného ranního světla, které sotva proniká skrze tmavé a husté stromy. Tenhle úkaz doslova zbožňuji, a pokud jste zrovna ve správném čase na správném místě, pak máte z poloviny vyhráno a můžete se těšit na krásné fotografie. Veverku zbarví dopadající paprsky slunce doslova do oranžova a kontrastující barvy okolního tmavého lesa dodají tu správnou „šťávu“ výsledné fotografii. Nejlepší na tom celém je, to nekonečné hledání toho správného momentu, úhlu a pozice veverky, při které dopadá jen několik paprsků na její malou hlavu. Celé to máte vlastně ulehčené tím, že jim můžete dobroty naházet přesně do směru, do kterého ji potřebujete dostat. No, ono to přeci jen nakonec není vůbec jednoduché, protože veverky jsou neuvěřitelně rychlé a ne vždy spolupracují, tak jak bych si představoval. Ideální to bude, až bude opravdu mrznout a veverky budou hodně hladové, pak se s nimi dají dělat divy. Nakonec jen stačí, až se ukáže „boží oko“ a můžete se pokusit o jakékoliv světelné hrátky, nebo další šílené nápady při jejich fotografování. Mám velkou radost, že se veverky opět ve velkém množství vrátily, jejich stavy vesele stoupají a za nedlouho bude snad zase celý park plný krásných malých tvorečků, kteří se budou vesele prohánět všude kolem.
Veverka obecná (Sciurus vulgaris) | Red squirrel, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: EF300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 4.5, Doba expozice: 1/80 s, ISO: 500, Blesk: NE, Kompenzace expozice: +1/3, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 300mm, Vytvořeno: 21. listopadu 2009 11:39:12, Mladá Boleslav (Česká Republika)
Veverka obecná (Sciurus vulgaris) | Red squirrel, Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: EF300mm f/2.8 L IS USM, Stativ: Gitzo GT3540LS + hlava RRS BH55, Clona: 3.5, Doba expozice: 1/100 s, ISO: 400, Blesk: NE, Kompenzace expozice: +1/3, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 300mm, Vytvořeno: 21. listopadu 2009 11:01:47, Mladá Boleslav (Česká Republika)
Další krok ve fotografování, aneb jak na „letovku“ veverek
Poslední dobou, co jsem fotografoval veverky, jsem přemýšlel, co udělat, a především jak vyfotografovat veverky trochu jinak. Napadaly mě celkem šílené věci, jen realizace není opravdu jednoduchá. Moc se těším na nový fotoaparát Canon EOS 1D Mark IV, protože si budu moci snad nějaké nápady vyzkoušet. K fotografování pohybujících se veverek potřebujete opravdu velmi rychlý stroj, bohužel můj skvělý Canon EOS 5D Mark II, právě tuhle specifikaci tak nějak nesplňuje. Další předpoklad pro fotografování pohybujících se veverek je světlo, nic jiného než světlo není už potřeba. Bohužel celý park je hodně tmavý a prakticky celý bez světla, proto je nutné velmi pečlivě volit místo, kde se o to pokusíte. Už mám připraveno několik zajímavých fotografií pohybujících se veverek, spíše řečeno létajících veverek, ale to si nechávám do dalšího samostatného článku. Určitě, se ještě pokusím o nějaké hrátky v protisvětle a s bleskem, ale o tom zase někdy příště v dalším pokračování z úžasného světa veverek.
Na skok do Českého Švýcarska
Bohužel pro nás se v parku velmi rychle zatáhlo a celé fotografování skončilo tak rychle, jako před hodinou začalo. Co s načatým dnem, přeci to jen tak rychle nevzdám, když jsem se skoro po třech týdnech dostal opět k fotografování. Přes oběd nás napadlo, co takhle zkusit nějaký ten západ slunce v Českém Švýcarsku. Mám to přeci jen necelých 60km od domova, tak proč ne. Rychlá kontrola počasí, a zejména pak oblačnosti na CHMI, a můžeme vyrazit. Počasí nevypadalo vůbec růžově, celou cestu bylo hodně zataženo, ale podle předpovědi se mělo slunce na malý okamžik ukázat těsně před západem. Už mnohokrát jsem vyjel fotografovat na místo, které slibovalo dokonalé počasí a nepřivezl jsem ani snímek, to mě ale přeci nikdy nesmí odradit, říkám si, tak nakonec proč ne, zkusíme to a uvidíme. Zvolil jsem tu nejjednodušší cestu a to západ slunce na Křížovém vrchu, je to nejsnadnější a vzhledem k tomu, že už nám pomalu docházel čas, také nejrychlejší. Neuvědomil jsem si totiž, že slunce zapadá velmi brzy, proto je potřeba si dát dostatečný časový prostor, k samotnému příjezdu na místo. Po příjezdu rychle vybalujeme techniku a kvapem uháníme na vrchol kopce, kde letmým pohledem přejíždíme celé okolí. Počasí se vůbec neumoudřilo a zbývala nám tak jediná šance a to malý pruh světla těsně nad obzorem. Slunce pomalu padalo směrem dolů a na malou chvilku přeci jen vykouklo přes těžké a husté mraky, které se pomalu přetvářely ve fádní opar a inverzi. Co naplat, vyzkoušet se musí všechno. Asi po hodině se pomalu loučíme s posledním světlem, které mizí daleko za obzorem, a s naplněným pocitem se vydáváme se domů.
Západ slunce na Křížovém vrchu | Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 85mm f/1.2 II L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 85 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 13.0, Doba expozice: 1/30 s, ISO: 100, Filtry: Hoya HD PL + LEE ND 0.9, Vytvořeno: 21. listopadu 2009 16:47:17, NP České Švýcarsko (Česká Republika) Západ slunce na Křížovém vrchu | Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 85mm f/1.2 II L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 85 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 16.0, Doba expozice: 1/30 s, ISO: 100, Filtry: Hoya HD PL + LEE ND 0.9, Vytvořeno: 13. října 2008 16:49:18, NP České Švýcarsko (Česká Republika)
Celý víkend jsem si opravdu užil a konečně se po svém návratu z tropů zase dostal k fotografování. Slibuji Vám, že se v dalším článku opět vrátím do tropů jižní Ameriky a pokusím se barvitě vylíčit život v tropickém Pantanalu.
Západ slunce na Křížovém vrchu | Autor: Michal Jirouš | PhotoNature.cz, Model: Canon EOS-5D Mark II, Objektiv: Canon EF 85mm f/1.2 II L USM, Ohnisková vzdálenost (EQ35mm): 85 mm, stativ Gitzo 3540LS + RRS BH55, Clona: 14.0, Doba expozice: 5 s, ISO: 100, Filtry: Hoya HD PL + LEE ND 0.9, Vytvořeno: 21. listopadu 2009 16:51:10, NP České Švýcarsko (Česká Republika)
Michal Jirouš | PhotoNature.cz 22.11.2009
Klíčová slova: veverka veverky park štěpánka mladá boleslav české švýcarsko křížový vrch