22.12.2012

Ochrana objektivu, zkušenosti a postřehy

Kvalitní a dokonalá ochrana objektivu je dnes téměř nutností. Z mého pohledu se nejedná o nějaký módní prvek, spíše dlouhou dobu léty ověřený způsob ochrany a maskování drahého teleobjektivu. Po dlouhodobém testování bych rád napsal pár řádků o výhodách a nedostatcích kvalitní ochrany objektivu.

Maskování, nebo ochrana objektivu
Každý, kdo investuje nemalé peníze do drahého teleobjektivu, se zajímá o možnost ochrany, nebo maskování objektivu. Před lety, když jsem si pořídil první dražší objektiv, jsem se poohlížel po nějakém produktu, který by na jednu stranu ochránil objektiv před běžným používáním a na stranu druhou, zbavil objektiv té příšerné bílé barvy. Ochranu budou řešit spíše lidé, kteří objektivy mění častěji a nechtějí objektiv prodávat tak, jako by prošel válečným konfliktem. Měl jsem mnoho příležitostí vidět objektivy, které využívají některá naše média a tiskové kanceláře. Občas objektivy vypadají skutečně tak, že prošly v nedávné době válečným konfliktem. Na funkci to nemá většinou vliv a je pravda, že dnešní objektivy vydrží neuvěřitelné věci, takže samotné pořízení ochrany objektivu je spíše diskutabilní. Jiná situace nastane v případě, pokud zvolíte teleobjektiv od značky Canon. Bohužel značka Canon používá u svých teleobjektivů výhradně bílou barvu, která je naprosto nevhodná při použití v přírodě. Společnost Nikon šla podle mě daleko lepší cestou, černá barva teleobjektivů je v přírodě lépe použitelná a tím pádem nepotřebuje žádné maskování. Mnozí moji přátelé, kteří vlastní značku Nikon, jsem téměř nikdy podobné maskování používat neviděl, není totiž třeba. Chápu dokonale, co znamená marketing v praxi a s tím i potřeba odlišit se, ale kdyby byly teleobjektivy značky Canon černé, byly by mnohem vhodnější, i když třeba na sněhu to neplatí. Obhájit si pořízení nějakého toho oblečku na objektiv, ať už je důvod jakýkoliv, si musí notně každý sám. Do nedávna byla situace u nás poměrně jednoduchá, existoval více méně pouze jediný obleček a to ten od firmy LensCoat. Naštěstí se situace obrátila a kamarád Martin Haleš začal nabízet podobný produkt pod značkou Lens-Protect. Měl jsem dlouhou dobu možnost vše možné druhy maskování a ochrany testovat a rád bych se podělil s několika zkušenostmi přímo z terénu.

LensCoat, výborná ochrana objektivu
Produkty amerického výrobce neoprenového maskování LensCoat zná pravděpodobně každý fotograf, který vlastní dlouhý a drahý teleobjektiv. LensCoat se nabízí v několika barevných provedeních, takže si skutečně vybere každý. Zajímavý pro fotografa přírody je motiv s hnědým listím, nebo v přírodní zelené barvě, která v přírodě dokonale využije efekt maskování. LensCoat se vyrábí na téměř každý objektiv, který existuje a je nesporně jedničkou na světě. Jedná se o materiál typu neopren, který dokonale chrání objektiv před různým druhem poškození, tlumí nechtěné pády na zem a tepelně izoluje objektiv. To je právě jedna z výhod ochrany objektivu, protože pokud fotografujete v mrazu, kovové tělo objektivu se sice rychle přizpůsobí okolní teplotě, ale hůře vyrovnává teplotní rozdíly v případě velké změny teploty, např. když si objektiv vybalíte rychle z batohu, tak se snáze orosí. Tím, že použijete ochranu na bázi neoprenu, objektiv se tak snadno neorosí a lépe vyrovnává teplotu. Velkou výhodou je materiál jako takový, neopren nemá šanci promoknout, snad jen tehdy, pokud je dlouho pod vodou. Vzpomínám si, když jsme s kamarádem Jirkou fotografovali roháče na rybníku a vraceli se s fotovorem zpátky na břeh a Jirkovi se uvolnila hlava a dlouhou dobu vláčel objektiv ponořený pod hladinu a díky neoprenovému maskování byl objektiv naprosto suchý. LensCoat je vynikající a léty prověřená ochrana objektivu, která má bohužel pro mě osobně pár much, které se podařilo Martinovi odstranit na novém neoprenovém Lens-Protect druhé generace.
Velkou nevýhodou LensCoat byl fakt, že mnohdy přišel z výroby šíleně křivě nastříhaný. Občas to vypadalo, že neopren stříhal někdo opilý, to naštěstí nemělo žádný vliv na funkci, tedy pokud nebyl neopren kratší. Další nevýhodou byly nekvalitní nitě, občas se mi stávalo, že se samovolně rozpáraly a člověk musel některé části znovu zašít. Tím se dostávám k největší nevýhodě, beru to pouze čistě subjektivně, LensCoat se stává z několika dílů a objektiv není chráněn tak dokonale, jako v případě použití Lens-Protect od Martina. Všechny díly LensCoat vždy končily u některého segmentu objektivu, který se otáčel a na to navazoval další a někde dokonce chyběly. Tím vznikla nepěkná mezera, ve které se držel prach, písek, sůl a další bordel. Bohužel časem, i přes deklarované utěsnění objektivu, se do těchto mezer dostal prach a objektiv trochu vrzal. Jednalo se zejména o část objektivu, kde je upevněná patka a otočný šroub a to mě hrozně štvalo, proto jsem nakonec sáhl po konkurenčním výrobku od Martina



Lens-Protect, dokonalá ochrana objektivu
Jedinečnou výhodou neoprenového maskování od Martina byla možnost, celý ochranný obal přizpůsobit maximálně mým požadavkům a ušít ho na míru. Po dlouhodobém bádání a zkoušení několika verzí jsme dospěli k názoru, že je dobré ušít neopren v celku, skrze všechny pohybující se elementy a docílit tak maximální ochrany objektivu. Poprvé jsem měl možnost tento systém vyzkoušet v Africe na objektivu Canon EF 800mm f/5.6L IS USM a posléze i na novinkách EF 400mm a EF 600mm a nemohu tento způsob ochrany objektivu vynachválit. Celá ochrana je rozdělena na dvě části, jedna část na clonu a druhá na tělo. Při prvním použití je nutné odšroubovat patku, což trvá pouze pár vteřin. Martin konečně sehnal pevný a kvalitní materiál druhé generace, který není tak měkký a perfektně přilne k objektivu. Tento systém není pro každého, většina lidí bude asi preferovat systém více částí, protože nevýhoda je horší ovládání funkce stabilizátoru. Mě to nevadí, stabilizátor mám zapnutý neustále na MODE 3 a ON a tak tlačítka prakticky nepotřebuji. Pokud má někdo více rozměrný batoh, lze ochranu udělat pouze z jediného kusu, kdy máte nasazenou sluneční clonu neustále, potom je ochrana téměř dokonalá. Materiál jsem otestoval jak v Africe, tak i v Ekvádoru, kde opravdu lilo a objektiv byl krásně suchý. Za téměř poloviční cenu oproti LensCoat dostanete nejen vynikající ochranu téměř čehokoliv, ale jedinečnou výhodou je fakt, že si můžete vymyslet jakýkoliv tvar a velikost, dle aktuální potřeby.

Jsem rád, že Martin nabízí tento vynikající systém ochrany a maskování objektivů za příznivou cenu a v prvotřídní kvalitě. Pokud, objektiv neustále někde povalujete, prodíráte se křovím a bojíte se škrábanců, nebo se chcete v přírodě maskovat, pak je Lens-Protect určen právě pro Vás. Martinovy bych rád osobně poděkoval za sehnání nové generace materiálu, ale i za čas, který věnoval mým divokým nápadům.

Odkazy na výrobce a prodejce:

 

Michal Jirouš | PhotoNature.cz  22.12.2012

Kategorie: Fototechnika | 22.12.2012
Klíčová slova: lens-protect  maskování  ochrana objektivu.lenscoat  neopren  canon 
Facebook Twitter Google+ Linkuj Google Digg Delicious




Komentáře k článku

22.08.2014 (10:40)

Ta bílá barva na objektivech Canon je podle jednoho článku od výrobce proto, aby se tolik nezahříval a tím nedocházelo ke kroucení. Článek jsem už nenašel, je to už dlouho co jsem to četl :-)

23.12.2012 (15:48)

Ja som si Lensprotect objednal uz davnejsie na vsetky moje objektivy. Chvilku som manturoval a nakoniec som volal, lebo som nevedel naco je pri kazdom prilozeny druhy tenky pruzok. Uz viem. Na zoom je to tak 50/50, bud si clovek zvykne alebo ho pre konfort postryha, neviem ci sa to nebude strapatit.

23.12.2012 (09:59)

Ahoj Michale,koukal jsem už před časem že tuto ochranu skel má v nabídce. Včera jsem objednal na 300 f/2.8 IS ;-)

22.12.2012 (20:07)

Michal diky moc, mam dotaz ohledne tuhosti novyho mater II generace. Hodne pouzivam obj. na lezeni a bojim se prodreni? Navic bych ho potreboval trochu delsi nez je orig. lens coat, dik Honza



Přidat komentář:
Jméno: *
E-mail: 
Text: *
:-) ;-) :-D :-P :nuts: :cool: :blink: :wacko: :-/ :-| :-( :,( :mad:
Napsáno je a zbývá    znaků.
Ochrana proti spamu. Kolik je dvakrát tři? *